CZYM JEST DEPRESJA?
Depresja jest chorobą, która dotyka nie tylko ducha ale i ciała. Jest to zespół długotrwałych zaburzeń nastroju, emocji i naszej aktywności. Niezdiagnozowana czy też nieobjęta opieką powoli wyniszcza organizm i prowadzi do upośledzenia funkcjonowania w codziennym życiu – jednocześnie obniżając jakość życia i destrukcyjnie działając na aktywność społeczną.
Do tej pory sądzono, że w Polsce na depresję cierpki ok 1,5 miliona osób, lecz obecnie szacuje się, że są to już 4 miliony. Bardziej zatrważające dane idą ze świata, gdyż liczba ta osiąga ok 350 milionów.
Depresja jest już uznawana za chorobę cywilizacyjną. Dotyczy osób dorosłych (coraz częściej osoby zamożne i na wyższych stanowiskach), a także coraz częściej dotyka młodzież.
OZNAKI DEPRESJI
Obniżony nastrój.
Utrata zainteresowań lub odczuwania przyjemności.
Zmiana masy ciała.
Zaburzenia snu.
Pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe.
Zmęczenie lub brak energii.
Poczucie braku własnej wartości lub poczucie winy.
Problemy z koncentracją.
Brak zdolności do podejmowania decyzji.
Trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym, zawodowym.
Utrata popędu seksualnego.
Myśli samobójcze.
POWODY DEPRESJI?
Przyczyny depresji nie są do końca poznane, ale wiadomo, że są najczęściej złożone i trudno jest wskazać jeden konkretny czynnik. Wśród przyczyn depresji możemy wyróżnić:
Doświadczenia z dzieciństwa
Jak wskazują badania, pewne doświadczenia z naszego dzieciństwa mogą sprawić, że jako osoby dorosłe będziemy bardziej podatni na depresję. Zjawiska z dzieciństwa takie jak: trauma, znęcanie się, żałoba, czy niestabilne środowisko rodzinne mogą wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.
Wydarzenia życiowe
Udowodniono, że depresja może zostać wywołana przez określone wydarzenia życiowe, wśród których z pewnością znajdują się: utrata bliskiej osoby, utrata pracy, zmiana pracy, przeprowadzka, rozpad związku, ślub, ciąża.
Problemy ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym
Zdarza się, że depresja może zostać wywołana przez inne schorzenia, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednymi z najczęściej powiązanych z depresją schorzeń są: lęk, zaburzenia odżywiania i zespół stresu pourazowego (PTSD). Wśród kondycji fizycznych, które mogą wpłynąć na wystąpienie depresji z pewnością wymienić można: przewlekły ból, długotrwałe lub zagrażające życiu choroby, takie jak choroby serca czy nowotwory.
Czynniki genetyczne
Jak wskazują wyniki badań, jest bardziej prawdopodobne, że zachorujemy na depresję, jeśli członek naszej rodziny cierpiał wcześniej na tę chorobę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to powiązane z czynnikami genetycznymi i biologicznymi, ale ma też duży związek z wyuczonymi zachowaniami.
Nadużywanie substancji
Wielu osobom wydaje się, że picie alkoholu czy branie narkotyków to dobry sposób na poprawę samopoczucia. Nawet jeśli te używki powodują chwilową poprawę i przynoszą poczucie ulgi, to jednak w efekcie końcowym przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Dzięki ich wpływowi stajemy się bardziej podatni na depresję.
Styl życia
Pewne zmiany stylu życia mogą wpłynąć na nasz nastrój, w tym także na to, ile śpimy, co jemy i jak mamy dużo aktywności fizycznej. Chociaż same te czynniki nie spowodują depresji, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia i rozwoju.
Inne przyczyny
Depresja może zostać wywołana także skutkami ubocznymi stosowania niektórych leków, ponieważ mogą one wywoływać na przykład problemy z hormonami.
RODZAJE DEPRESJI
Depresja endogenna - o podłożu biologicznym. Jej przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie układu nerwowego. U chorego stwierdza się za niski poziom neuroprzekaźników odpowiadających za dobre samopoczucie i witalność organizmu: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Depresja endogenna trwa wiele miesięcy, czasem nawet lat. Objawy tej choroby są bardzo silne, a leczenie wymaga środków farmakologicznych, a czasem nawet leczenia w szpitalu.
Depresja lękowa - dominującym jej objawem jest niepokój psychoruchowy, lęk, drażliwość i wybuchowość, co jest wynikiem potrzeby rozładowania napięcia.
Depresją reaktywna - pojawia się jako reakcja na trudne i stresujące doświadczenie. Jej przyczyną może być np. strata lub śmierci kogoś bliskiego, nieszczęśliwa miłość, rozwód, utrata pracy. Jej cechą charakterystyczną jest to, że trwa krócej, objawy mają mniejsze nasilenie.
Depresja nerwicowa (dystymia) - to stale utrzymujący się obniżony nastrój. Niekiedy jest następstwem choroby organicznej. Ze względu na swój łagodniejszy od typowego epizodu depresyjnego przebieg, bywa traktowana jako cecha charakteru, a w rzeczywistości to choroba przewlekła.
Depresja poporodowa - bezpośrednią jej przyczyną są zmiany hormonalne towarzyszące porodowi. Chora nie przejawia zainteresowania dzieckiem, jest drażliwa, zmęczona, źle sypia, nie ma sił. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyczy około 10-15 proc. matek
Depresja sezonowa - jest reakcją organizmu na niedobór światła i związany z tym spadek neuroprzekaźników. Pojawia się w okresach jesienno-zimowych i towarzyszy jej spadek nastroju oraz energii, melancholia, drażliwość, zaburzenia snu, wzmożony apetyt na słodycze.
HIPNOZA A DEPRESJA
Coraz bardziej popularną, skuteczną i szybką metodą leczenia i przezwyciężania depresji we współczesnym świecie staje się hipnoterapia. Stosowane techniki hipnotyczne działają na poziomie podświadomości, docierając do pierwotnych przyczyn choroby. Przy czym należy zaznaczyć, że nie zawsze dowiemy się o nich na poziomie świadomym.
Podczas hipnozy pacjent jest w pełni świadomy, ale bardziej podatny na sugestie terapeuty. Proces ten ma na celu zmianę myślenia, emocji i zachowań w celu złagodzenia objawów problemowych i przełamania negatywnych wzorców myślenia.
Hipnoterapia może pomóc dotrzeć do podstawowych przyczyn depresji oraz do jej wyzwalaczy. Sugestie hipnotyczne mają nieocenioną moc w zakresie tworzenia, przeprogramowania / transformowania myślenia, relaksowania się, odpuszczania, przerywania pętli negatywnych myśli i lęku. W zamian dając poczucie własnej wartości, pewność siebie, wiarę w swoje możliwości i pozytywne nastawienie. Sama hipnoza poprzez wprowadzenie w stan relaksacji i procesy wyobrażeniowe zmniejsza napięcie, stres, niepokój i poprawia samopoczucie.
Hipnoza może pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu głęboko zakorzenionych emocji i przekonań. Depresja często wiąże się z negatywnym myśleniem i wewnętrznymi konfliktami. Poprzez pracę z terapeutą hipnotycznym, pacjenci mogą odkryć i zmienić te destrukcyjne wzorce myślowe, co prowadzi do poprawy nastroju i samopoczucia. Podczas hipnozy, terapeuta korzysta z różnorodnych technik, takich jak sugestie pozytywne, wizualizacje czy afirmacje, które pomagają zmieniać sposób myślenia pacjenta na bardziej konstruktywny i zdrowszy dla niego.
Po drugie, hipnoterapia może pomóc w zarządzaniu stresem i lękiem. Osoby z depresją często odczuwają chroniczny stres i niepokój, który tylko pogarsza ich stan emocjonalny. Terapia hipnotyczna może nauczyć pacjentów technik relaksacyjnych i samoregulacji, które pozwalają im radzić sobie ze stresem i lękiem w bardziej efektywny sposób.
Zasadniczym celem hipnoterapii w przypadku depresji jest promowanie w pacjencie zdrowych strategii radzenia sobie z trudnościami i stresującymi sytuacjami. Terapeuta może nauczać też technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy oddechowe, które pomagają w regulacji napięcia psychicznego i emocjonalnego.
HIPNOZA A BADANIA
Hipnoterapia, podczas której stosuje się hipnozę, staje się coraz popularniejszą terapią z walką z trudnymi emocjami, lękami, niepokojem, bezsennością a nawet stanami depresyjnymi. W przypadku depresji, hipnoza może znacząco łagodzić jej objawy i co ważne jest alternatywą do farmakoterapii.
Jak wynika z kontrolowanych badań hipnoterapia ma nawet przewagę nad terapią poznawczo-behawioralną. Hipnoza w terapii ma potencjalnie taką samą efektywność, jak inne terapie psychologiczne, jednak co warte zauważenia hipnoza nie przejawia skutków ubocznych. Dlatego najlepsze efekty daje w połączeniu z innym rodzajem terapii.
Zdaniem psycholog dr Michael Yapko, hipnoza ma znaczenie w walce z depresja, ponieważ może pomóc w budowaniu pozytywnych oczekiwań związanych z terapią, może pomóc w pozbyciu się wielu objawów depresji, jak np. bezsenności, natrętnych myśli, a także zmienić wzorzec samego siebie (sposób reagowania, wzmocnić samoocenę)
HIPNOZA I JEJ SKUTECZNOŚC
Skuteczność hipnoterapii jest osobnicza. Nie mniej sam mechanizm hipnozy pozwala otworzyć dostęp do podświadomości, do której w innych terapiach psychologicznych nie mamy zbyt dużego dostępu, dlatego pracuje się w nich na świadomości (co często prowadzi do rozdrapywania ran). Praca z podświadomością pozwala przeprogramować umysł, zmienić spojrzenie na świat, pozwala regulować emocje i niwelować stres.
Hipnoterapia może uwolnić od ciężaru negatywnych emocji, podnieść samoocenę, rozbudzić pozytywne nastawienie do życia.
A jeśli osoba cierpią na depresję nie jest w stanie wykorzystać pełnego potencjału hipnoterapii, to może ona skorzystać z jej możliwości łagodzenia objawów, które są niezwykle cenne w dalszej drodze leczenia.
Co jest istotne, zmiany zachodzące dzięki hipnoterapii potrzebują czasu. najczęściej są one zauważalne dopiero po kilku tygodniach od terapii, choć niektóre osoby mogą odczuwać je już po pierwszej sesji. Zdarza się również, że zmiany są najpierw dostrzegane przez osoby z naszego otoczenia, a dopiero później odczuwamy je My sami.
Ta różnorodność zachodzenia zmian jest indywidualna, toteż nie należy zniechęcać się, jeśli po pierwszej sesji ich nie dostrzegasz. Hipnoterapia to PROCES. Proces, który jak w każdej innej terapii potrzebuje czasu.
Nie mniej to co jest wyróżniające dla hipnoterapii to czas oczekiwania na zmiany, który jest znacznie krótszy, skupienie się na poprawie teraźniejszości i przyszłości bez lęków, rozdrapywania ran i szczegółowej analizy przeszłych zdarzeń.
Biorąc powyższe pod uwagę, hipnoterapia nie wymaga rozbudowanego wywiadu specjalistycznego, dlatego też już na pierwszej sesji (po krótkim wywiadzie) rozpoczynamy już terapię hipnozą. Jest to niebywale pozytywny aspekt dla osób, które nie są gotowe na uzewnętrznianie się.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.