CZYM JEST UZALEŻNIENIE?
Uzależnienie jest nabytym stanem, charakteryzującym się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Do niektórych z kryteriów zalicza się:
1. Silne, niepochamowane pragnienie przyjęcia substancji psychoaktywnej lub wykonania danej czynności.
2. Upośledzenie zdolności kontroli ilości spożywanej substancji psychoaktywnej lub wykonywanej czynności.
3. Występowanie fizjologicznych objawów stanu abstynencyjnego po zaprzestaniu określonego zachowania lub po odstawieniu substancji m.in. drżenie rąk, nudności, lęki, ospałość, ogólne rozdrażnienie.
4. Wyraźna tolerancja do spożywanej substancji lub określonego zachowania, wywołująca konieczność zwiększania ilości, aby osiągnąć ten sam efekt.
OD CZEGO MOŻNA SIĘ UZALEŻNIĆ?
Wbrew pozorom uzależnić można się nie tylko od substancji, ale i też od zachowań. Do najczęściej występujących można zaliczyć:
HIPNOTERAPIA UZALEŻINEŃ A INNE TERAPIE?
Hipnoterapia wykazuj wysoką skuteczność w zwalczaniu uzależnień w porównaniu z innymi metodami. Badania naukowe potwierdzają, że hipnoterapia uzależnień może być bardziej efektywna niż terapie grupowe, czy też terapie farmakologiczne. Co istotne hipnoterapia osiąga ok. 93% skuteczności i przy okazji jest najbezpieczniejsza terapią, ponieważ nie ma skutków ubocznych.
PAMIĘTAJ: skuteczność hipnoterapii w przypadku uzależnień od substancji psychoaktywnych tyczy się wyjścia z nałogu przy jednoczesnym zaprzestaniu spożywania substancji do końca życia. Po zakończonym sukcesem procesie hipnoterapeutycznym:
OD CZEGO ZALEŻY SKUTECZNOŚĆ HIPNOTERAPII?
Aby hipnoterapia odniosła zamierzony efekt na pewno niezbędne jest zaangażowanie hipnoterapeuty i wykorzystanie odpowiednich narzędzi, technik opartych nie tylko na teorii ale i jego doświadczeniu. Skoncentrowanie na kliencie oraz indywidualne podejście jest tu niebywale istotne, ponieważ przyczyny uzależnień są unikalne dla każdej osoby.
Kluczową rolę w skuteczności hipnoterapii jest podjęcie się współpracy z hipnoterapeutą z własnej nieprzymuszonej woli, tzn. bez namowy, nacisku lub bez przymusu osób trzecich. Uzasadnienie? Umysł świadomy nie pozwoli hipnoterapeucie dotrzeć do podświadomości, a instrukcje przekazywane podczas hipnozy będą przez świadomość Klienta automatycznie odrzucane. Ma to również ogromne znaczenie z uwagi na kolejny aspekt jakim jest motywacja i gotowość na zmianę samego klienta. A jak wiadomo, osoby, które podejmują się z własnej woli terapii, są o wiele bardziej zmotywowane i nierzadko proces zmian przebiega sprawniej i szybciej.
Kolejnym aspektem jest już samo zaangażowanie się i współpraca od strony Klienta. Rolą hipnoterapeuty jest stworzenie odpowiedniego kontekstu, w którym może nastąpić zmiana, a następnie kierowanie procesem terapeutycznym w taki sposób, aby była możliwa inicjacja odpowiedzi emocjonalnej. Podczas procesu hipnoterapeuta pomaga również prowadzonej osobie wyciągnąć odpowiednie lekcje z różnych doświadczeń, pomaga w rozumieniu języka podświadomości, jej symbolikę oraz intencję. Jednak, aby proces był kompletny, wymaga obustronnego zaangażowania, uważności oraz wysiłku. Co za tym się kryje? Jeśli Klient stawia opór lub ignoruje instrukcje / sugestie hipnoterapeuty to skuteczność nawet najlepszych metod i technik może być bardzo niska, a nawet niezauważalna.
Co ważne, każda prowadzona osoba ma swój indywidualny czas zmian, dlatego też bardzo ważne jest uświadamianie Klienta o niezniechęcaniu się, jeśli efekty działań są jeszcze niedostrzegalne. PAMIĘTAJ: hipnoterapia to nie studnia życzeń, a proces, który ma w bezpieczny dla Ciebie sposób zaprowadzić owe zmiany!
Z mojego doświadczenia, ale i też z doświadczenia kolegów po fachu wynika, że średnio pierwsze zauważalne zmiany następują po ok. 4-rech tygodniach od pierwszej sesji. Zdarza się również nierzadko, że cząstkowe zmiany są już widoczne po 1 sesji. Często też, najpierw zmiany są dostrzegane przez nasze otoczenie, a nie przez nas samych. Czasami zdarza się również tak, że zmiany następują kilka tygodni po zakończonym procesie hipnoterapeutycznym.
MECHANIZM DZIAŁANIA HIPNOTERAPII PRZY UZALEŻNIENIACH
Podczas sesji Klient wprowadzany jest w stan hipnozy, za pomocą technik relaksacyjnych i odpowiednich sugestii. Wejście w stan hipnozy pozwala dotrzeć do głębokich warstwa umysłu, w których ukryte są przyczyny i mechanizmy uzależnienia. Dzięki zawężonej uwadze, która pojawia się podczas hipnozy, hipnoterapeuta ma możliwość zmiany negatywnych przekonań i nawyków związanych z uzależnieniem.
Mechanizm działania hipnoterapii w uzależnieniu może umożliwić odkrycie traum i emocji z przeszłości, które mogą być powiązane z naszym uzależnieniem. Hipnoterapeuta może też wprowadzać pozytywne sugestie wzmacniające motywację do zmiany.
Kluczowym elementem mechanizmu działania hipnoterapii uzależnień jest praca z nieuświadomioną częścią umysły, czyli tzw. umysłu podświadomego lub inaczej podświadomością. Praca z podświadomością odbywa się za pomocą języka metaforycznego i obrazowego, który ma za zadanie dotrzeć do nieświadomych procesów myślowych. To pozwala na wprowadzenie pozytywnych zmian w samym sposobie myślenia i reagowania na bodźce związane z uzależnieniem.
Czasami mówi się, że hipnoza jest to praca z wyobraźnią, a niektórzy Klienci mówią, że nie spodziewali się tak przyjemnego i prostego procesu. Czasami są wręcz bardziej zmotywowani do dalszej pracy nad odkrywaniem swojej zapomnianej, lecz nadal kreatywnej wyobraźni, dzięki które pracują nad wewnętrznymi blokadami.
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z HIPNOTERAPII UZALEŻNIEŃ
Na co może nastawić się osoba uzależniona, która podejmuj się hipnoterapii?
Dzięki hipnoterapii, możemy:
* podczas procesu hipnoterapeutycznego, który prowadzę osobiście, wyposażam również Klientów w narzędzia, które pozwolą wzmacniać efekty wypracowane w gabinecie: uczę technik relaksacyjnych, autohipnozy, sposobów zarządzania stresem oraz strategii unikania pokus.
OPINIE KLIENTÓW:
Opinie klientów trafiających do gabinetów hipnoterapeutycznych z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych lub uzależnieniami behawioralnymi są niezwykle pozytywne. Wielu z nich doświadczyło znaczącej poprawy i osiągnęło trwałą abstynencje lub zaprzestanie nałogowych zachowań.
Po przebytych hipnoterapiach Klienci mówią o odzyskaniu kontroli nad swoim życiem, odzyskaniem zdrowia i chęci do życia. Nierzadko jest mowa o odzyskaniu relacji lub zbudowaniu umiejętności w budowaniu zdrowych relacji. Po dłuższym okresie czasu dostrzegają także długofalowe korzyści w kontaktach społecznych, rozwoju osobistym i zawodowym.
Hipnoterapia pozwala odkryć zasoby i wykorzystać ich potencjał do budowania silnej osobowości.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.