CZYM JEST WYPALENIE ZAWODOWE?
Inaczej burnout syndrom to stan, w którym odczuwa się przemęczenie, brak satysfakcji z wykonywanej pracy, nierzadko frustrację a nawet głębokie zniechęcenie. Jest to reakcja na długotrwały stres emocjonalny i interpersonalny w miejscu pracy. Osoba, którą dotyka wypalenie zawodowe może odczuwać wyczerpanie emocjonalne, depersonalizację, a także obniżoną efektywność. Wynikać to może z poświecenia się jakieś sprawie lub kwestii, która nie przyniosła osobie oczekiwanych rezultatów, z czym wiąże się także duże zaangażowanie.
Pierwsze badania nad wypaleniem zawodowym (Freudenberger, 1974r.) wykazały stopniową utratę motywacji i energii do działania oraz szereg objawów psychosomatycznych.
Kolejne badania dowiodły, ze powyższym stanom emocjonalnym towarzyszy zanik uczuciowości. Zaobserwowano także, że następowała negatywna zmiana sposobu postrzegania klientów i podopiecznych oraz wzrost niewłaściwych zachowań względem nich.
OBJAWY WYPALENIA ZAWODOWEGO?
Objawy wypalenia zawodowego mogą objąć praktycznie wszystkie sfery funkcjonowania człowieka. Do najczęstszych somatycznych przejawów wypalenia zawodowego należą:
W sferze psychiki i naszych emocji do najczęstszych objawów zalicza się:
To co jest niezmiernie istotne to to, że osoby dotknięte wypaleniem zawodowym zaczynają mieć ogromne problemy i trudności z wykonaniem nawet najprostszych czynności. Dotrzymanie terminów, czy wykonywanie standardowych obowiązków staję się dla nich utrapieniem.
Depersonalizacja, która w wyniku wypalenia zawodowego może nastąpić objawia się odcięciem emocjonalnym od problemów ludzi z którymi współpracuje. Jest to niezmiernie istotny czynnik dobrze wykonywanej pracy w zawodach, gdzie niesiona jest pomoc, doradztwo, czy też zarządzanie ludźmi.
ETAPY WYPALENIA ZAWODOWEGO?
Kiedy w ogóle możemy mówić o wypaleniu zawodowym?
Czasami zdarza się, że natłok zadań służbowych i nagromadzone sprawy prywatne mogą prowadzić do mocnego przemęczenie. Możemy chwilowo odczuwać niektóre objawy wypalenia zawodowego, jednak zazwyczaj kilka dni wolnego, urlop czy nawet wolny weekend przywracają stan równowagi i regulują stan wyczerpania. A my wracamy z nową energią.
W przypadku wypalenia zawodowego można stwierdzić następujące jego etapy:
PRZYCZYNY WYPALENIA ZAWODOWEGO?
Przyczyny wypalenia zawodowego są bardzo szerokie, i mimo powtarzania się ich, są one często indywidualne i zależą od predyspozycji danej osoby. Do najczęściej dostrzeganych można zaliczyć:
DLACZEGO POWSTAJE WYPALENIE ZAWODOWE?
Inaczej burnout syndrom
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.